Temnota, tma a jiná zákoutí

Není vidět. Jejím účelem je dezorientovat oči. Ty si pak vytváří obrazy, aby přecijen nějakou tu svou funkci plnily. Mnohdy to jsou přeludy strachu. Támhle někdo je! Tam jsem vidlěl ducha! Nedá se vyloučit, že to byla pravda, ale ve většině případů jde pouze o strach, jež se utvořil v celkovém smyslovém obraze (obraz - vše, co všechny smysly poskládají dohromady) a pomocí zraku jej přetvořil ve viditelný objekt. Přesto, ať už to bylo strašidlo či nikoli, nevíme, co nás tam přece čeká! Ne nadarmo se stezky odvahy pořádají za tmy. Lidská mysl totiž nejvíc "vymýšlí", když je oko utlumené.

Musíme se na tmu dívat racionálně. Kdo je to ta tma? Je to nějaká peřina, co přikrývá svět? Nikoli, je to jen absence světelného záření. Když vypneme zdroje světla, neexistují barvy, neexistuje viditelnost, jak ji známe. Bát se tmy je přirozené, protože nevíme, co se z ní může vynořit. Zkušenosti říkají, že třeba někdo, kdo nám chce ublížit, takovým obavám bychom se vyhýbat neměli. Jsou součástí pudu sebezáchovy. Však není moudré se strachem ze tmy nechat pohltit, pak právě vznikají ty přeludy.

Téma se však nezabývá výhradně tmou samotnou. Krom tmy máme ještě temnotu. Takové to mrazivo, co nás postihne, když je někdo odporný, zlý, nepoctivý, zkrátka špatný. Jeho konání pak šíří temnotu a té se bát, je přímo povinnost. Jenže... když přijde temnota, musíme být ostražití. Když se jí totiž zabojíme, máme jen pár základních možností, jak se zachovat. Buďto strach příjmem jako upozornění a temnoty se buď budeme stranit (odejdeme z místnosti) nebo ji rozvrátíme. Slovy, smíchem, poctivostí, čímkoliv, kdy ukážeme tomu, kdo temnotu šíří, že na nás nemá žádný vliv! To je nejmocnější zbraň proti temnotě....
... A nebo nám bude příjemnější, snazší se jí nechat ovlivnit a šířit ji dál. Takové pochody však nemohou opominout důsledky, poněvadž temnoty je tolik, co pozitivního, panuje rovnováha. A proto zanedlouho přijde sled událostí, který nám převrátí naše úvahy naruby. Proto je lepší se s temnotou vypořádat.