Nepochopená příroda

Miliardy let se vyvíjející živá hmota Země nevyhrála spor sama se sebou, když vyvinula příliš inteligentní a arogantní shluk neuronů v jednom živočišném druhu. Ten za všech předpokladů učil se rozumět jak celý cyklus života funguje. Však když si uvědomil, jak moc je smrt nevyhnutelná, chopil se arogance a přírodní zákony dodržovat přestal. Někdo tomu říká, že se kouslo do jablka, jiný to zas nazývá kali jugou. Já říkám, že jak se nazývá kus klacku je jedno, vždycky to bude suchá větvička.

Příroda (biosféra) je komplexní systém. Zatímco rostlinná říše, plně závislá na říši živočišné, je globálně propojena za pomocí kořenů, konkrétně těch houbových, zvaných mycelium. Kdy samotnému přenosu materiálu, informací, říkáme mykorhiza. Tak říše živočišná, plně závislá na té rostlinné, kypí schopnostmi mozku, interakcemi neuronů. Přenosem myšlenek mezi jednotlivci pak říkáme globálně dvojí - slovo nebo telepatie. Ať už někdo popírá jednu nebo spíše častěji tu druhou schopnost komunikace, vždy si je vědom alespoň té jedné, a to stačí.

Naprostý komplex, který je vlastně ovlivnitelný kýmkoliv. Špatné šlápnutí, slovo, minerál, cokoliv, včetně zašlápnutého / utopeného v kapce rosy mravence. Každý čin ovlivňuje celý komplex biosféry. Stejně jako rostliny, když pošlou mateřské rostlině ve svém okolí, se kterou jsou propojeny myceliem, špatný materiál, ovlivní to celý ekosystém.

My, lidé, globálně odmítáme zodpovědnost za své činy, přičemž máme "data" na dosah ruky každý. Fukušima, nepříliš známá havárie, avšak radioaktivní voda je v celém tichém oceánu. Přehrada Tři soutěsky? Z vesmíru ji nevidíte, je to jen širší řeka, přesto vychýlila osu Země. Pálení, plasty, ropa, uhlí, rybolov, zemědělství,...

Naše činy se zdají z pohledu jednotlivce titěrné až gigantické. Z pohledu globálního pak naprosto miniaturní. Jenže příroda se vyvíjela miliardy let na základě omylů, života a smrti. Nebuďme lhostejní k životům okolo nás. Neuvědomujeme si to, ale každou vteřinu svým žitím ovlivňujeme kvadriliony životů na Zemi.

Já se o přírodu bojím a aktivně jí pomáhám, protože jsem pochopil, v jak obřím komplexu se můj život nachází a v jakém měřítku jsem já, jedinec, schopen jí pomoci i ublížovat. Nejsem sám, miliony lidí už přírodu chápe. A další miliony lidí sice ne, ale má empatické cítění, takže jim životy ostatních nejsou lhostejné. Strach o přírodu však dokáže někdy vybujet v naprosté zoufalství. Stačí sledovat, jak se životy nakládají jiní z našeho druhu, lidí. A proto tu je Gruják Příroda, aby nám pomáhal se s tím strachem o přírodu vypořádat!

Grujorin