Tento obchod používá cookies, které jsou nutné pro plynulý proces nakupování a aby si obchod pamatoval vámi zvolené typy zobrazení výrobků v kategoriích.

Jak ten Gruják vlastně funguje?

Ptejme se tedy rovnou - jak fungují talismany? Jak nás předmět ochrání? Je jasné, že bota nám chrání chodidlo, rukavice zase ruku. Ale co takový kamínek zavěšený na krku? Nebo třeba lapač snů? To je přesně ta kategorie, do které spadají i Grujáci. Nejsou to ochranné pomůcky, jde skutečně o talismany.

Jak takový talisman vlastně funguje - jde o sugesci. Autosugesce funguje na bázi víry, nevědomosti a strachu, částečně uvědomělá sugesce je pak talisman.

Grujáci jsou hraví a okatí. Vidět kde strach vězí je základ. Ruce má Gruják proto, aby strach udržel, kdyby mu chtěl utéct. Gruják má také vlasy. Ty vyjadřují barvy společné s prostředím určitého strachu. Kresba na jeho samotném pak určuje konkrétní strach. Květiny - pyl, jaro. Komár - komáry. Voda - povodeň, Klíště - klíšťata,.. A tak dál...

Talisman, můžeme i amulet (překlad obou slov se někdy liší, jindy bývá shodným). Předmět, u kterého vsugerujeme vlastní mysli, k čemu slouží, jeho účinnost, jeho účel. A ten pak připomíná naší mysli, proč tam je. Proč ho máme. A tak mysl neustále připomíná sama sobě, že došlo k určitému prozření, uvědomění si věci a člověk tak neupadá do míst, ze kterých se již dostal. Tak fungují tyto předměty, tak fungují Grujáci.

Pro strach je důležité si jej neustále uvědomovat, jelikož jedině tak se jej můžeme zbavit. Uvědomění si skutečnosti v nás podnítí záměr s ní buď něco udělat nebo naopak nikoli. Takové rozhodnutí je samozřejmě výhradně na nás. Grujáci jsou alternativou mezi rozhodnutím a nerozhodnutím. 

Ptáte se jak?

Různými způsoby, nazvěme postaru rituály, například meditací, tedy rozjímaním nad věcí, se můžeme zbavit strachu, stresu, nemoci, nálady. Existují však různé způsoby ignorace problému, odmítání hledání příčiny. Mezi ně patří například léky, alkohol, cigarety, silné drogy. 

Talisman, kterému řekneme například: "Je tu proto, že veškerý můj strach z klíšťat spolkne. Můj strach už nebude můj, bude jeho. Když já nemám strach, nebojím se..." - "Hele klíště! Ale já se nebojím, ten strach, co by mě rád ovládl, už není můj, je Grujáka Bodavce", vyřeší problém ihned, rychle, snadno. Přitom jde o vnitřní vědomou sugesci, která naše Já přesvědčí, že se není třeba bát, že ten strach už není nejen náš, ale ani v nás. Jsme před ním chráněni.

Pokud bychom to měli nazvat zcela neodborně a přímo, bude to znít asi takto: Vědomá sugesce v podvědomí o povědomí. Aby se nám z toho nezamotal jazyk, že?