Tento obchod používá cookies, které jsou nutné pro plynulý proces nakupování a aby si obchod pamatoval vámi zvolené typy zobrazení výrobků v kategoriích.

Mráz

Přichází pravidelně. Napřed se plíží po zemi, pak zasáhne celý náš kraj. Trvá to několik měsíců a stejnou dobu se s ním pak loučíme, než konečně řekne své poslední slovo. Však neuplynou ani tři měsíce a už je zase zpět. Už zase se plíží...

Co s ním, co s tím mrazem? Ruce zkřehlé, kůže popraskaná, vozy zamrzlé, květy zmrzlé. Rybníky ztuhly, z oblohy se cosi sype. Strach z mrazu je takový předsudek, který v sobě utěsňuje mnoho z nás. Na první pohled to tak nevypadá. Však když půjdeme do jádra problému - touze po teplu, zjistíme, že se s létem loučíme většinou opravdu špatně. Zima je období, které díky teplotám trvá vlastně tři čtvrtě roku. Takovou část roku topíme.

Co se to s tou zimou stalo, že najednou trvá tak dlouho? Vždyť má trvat jen čtvrt roku?! Stal se z ní strašák, proto tolik nabujela. Nepřímý strašák, proto si jej málokdo uvědomuje. Ať už je mráz pro náš kraj potřebný a čistí nám vzduch i půdu od přemnožených potvůrek, ať už nám dovolí lyžovat, běžkovat nebo třeba bruslit. Vadí nám. Jaro zmizelo za touhou "ať už je léto" a podzim zmizel za opačnou "už zase je zima". A i když nás v letech dalších možná čekají perná léta, díky kterým možná začneme milovat jaro i podzim mnohem víc než je tomu dnes - co se teplot týče především, tak bychom měli pro ten odpor dělat něco už teď. 

Mráz je součást podnebí ve kterém žijeme. Svobodně naši předkové do těchto míst docestovali z ještě větší zimy a jejich předkové zcela dobrovolně zase z mnohem většího vedra. Podstatné je toto podnebí s čtveroročním obdobím přijmout. Ze všeho nejdůležitější, nic důležitějšího není, než to přijetí, opravdu nic jiného. Přijetím zimy vrátíme zimě její skutečnou délku trvání a znovu i v naší mysli nastanou čtyři roční období, jež každé je jinak krásné a v každém se dají dělat jiné činnosti. Celoročně ať si mrzne jen náš strach, náš bubák. A zmrzlý ať zůstane třeba napořád. My už se k němu totiž nevrátíme!