Tento obchod používá cookies, které jsou nutné pro plynulý proces nakupování a aby si obchod pamatoval vámi zvolené typy zobrazení výrobků v kategoriích.

Pud sebezáchovy

Pud sebezáchovy je součást instinktu.

Jeden z nejsilnějších instinktivních pudů. Samotná Wikipedie o něm píše, že zabraňuje sebevrahům skočit z budovy a podobné. Však pokud si situace rozebereme, dojdeme k závěru, že jde jen o strach z neznáma. Strach začít něco nového. Ono, co se týče sebevraždy, jde vlastně o naprostý paradox. Většina lidí totiž upadá do depresí proto, že necítí určitou potřebu naplnění či jí odmítá díky špatnému nastavení stereotypu. Takový životní cyklus pak vede k tomu, že nedokážeme vykročit vpřed. A to, že nedokážeme vytvořit nic nového, vstoupit do nového, udělat změnu, je ten paradox při konání sebevraždy, jelikož ona samotná je vlastně krok do absolutního neznáma, krok do nového, cizího, krok vpřed. Jde o pouhý strach.

Pud sebezáchovy, tedy strach z neznáma, se dá zařadit, po tom, co si jej vysvětlíme, mezi obyčejné strachy. Vždyť strach z neznáma zažívá většina z nás poměrně pravidelně a někteří dokonce nepřetržitě. Jak už však víme, obyčejné strachy jsou jen bublinami v naší mysli, nikoli něco, co musí zůstat, co nás drží při životě.

---

Abych však nebyl špatně pochopen, vrátím se k pudu sebezáchovy a těm sebevraždám. Rozhodně tím nikomu neříkám "neboj se toho, udělej krok, chvíli poletíš, pak plesk a pak ti bude fajn". Takto to pochopit by bylo jistě nemoudré. Předně je nutné si uvědomit tu samotnou podstatu - strach? pocit vyhoření? pocit deprese? sebevražda? Všechno je to zas jen ten strach. Chci skočit, skočím? Bojím se! Bojím se skočit, je to strach - překonám to? Ne! Překonám strach žít a na sebevraždu se vůbec nedostanu. - Když onemocníš, nehledej lék na vyrážku ale hledej příčinu abys na ni našel lék.

Pud sebezáchovy je tedy strach ze smrti, která je paradoxně strachem ze života. O co se totiž bojíme, když se projeví pud sebezáchovy? O to, že přijde smrt nebo se prostě bojíme o náš život a co se s ním stane?

Mysleme na pud sebezáchovy jako na obyčejný druh strachu. Teoreticky si jej zařaďme do škatulky ostatních bubáků a vyvarujme se především tezí jimiž jsou například: "instinkty potřebuješ jinak zemřeš", či "pud sebezáchovy tě udrží na životě". Ne! Při životě tě drží touha žít!