Tento obchod používá cookies, které jsou nutné pro plynulý proces nakupování a aby si obchod pamatoval vámi zvolené typy zobrazení výrobků v kategoriích.

Strach jsem tady já,... kdo?

Já jsem strach, jsem ta černá kapka, která kape, zdá se, odnikud. Chceš mě poznat? Zkus to, možná ti to dovolím. Mezitím však budu tvořit černé kaňky dál. A víš proč? Protože já jsem přece všemocný říditel tvého života. Souhlasíš? Pak je vše v pořádku. Nesouhlasíš? Pak nebuď bláhový! Já jsem strach a jsem tvůj pán, nezmůžeš nic!

Strach si takto pokračoval, zatímco mu člověk naslouchal. A když člověkův život skončil, strach se poprvé v životě naučil také něčeho bát. Přišel totiž jeho konec, vypařil se a nebyl. Chudák, nestihl se ani pořádně bát...

Zrodil se člověk, zrodil se strach. Když se člověk zeptal - kdo jsem? Kdo jsi? Objevila se první černá skvrna, a ta promluvila: Já jsem strach, jsem říditel tohodle života, tohoto těla. Odteď mi budeš naslouchat a projdeme spolu cestou života, až na konec. Souhlasíš? V pořádku. Nesouhlasíš? Tak si jdi, jdi si sám, když si myslíš, že to dokážeš. Člověk udělal krok, přibylo černých skvrn a dal strachu za pravdu.

Člověkův život skončil, strach došel k okamžiku, kdy se měl leknout. Než se však lekl, zmizel. Nebyl!

Zrodil se člověk. Otevřel oči a viděl jiné oči. Ptal se sám sebe: Kdo to je? V tom se ozval divný dunivý hlas: To jsem já, pán tvého života. Člověk nevěřil svým uším, slyší něčí hlas, maminka? Tatínek? Než si to však mohl dáti dohromady, ozvalo se znovu: Hej, Ty tam! Nevidíš, že se šklebí? Cože? Šklebí? Co to znamená šklebí? Ten, koho vidíš, to co dělá, to znamená šklebí! On se šklebí? A proč se šklebí? Něco špatného jsi provedl, jsi vinen! Já? Co jsem provedl? Proč jsem provedl? Šklebí je špatné? Je! Je to moc špatné, třes se!

Dítě pláče, matka též. Ani jeden nevědí proč, pláčou oba dál. Strach se raduje, stvořil první reakci lidské emoce Jen tak dál, pomyslí si a koná tak dalších osmdesát let. Pak však přijde okamžik, kdy nastane konec jeho radosti, člověk titož neklade odpor. Co to? Ale to snad.... než se strach vyděsil, byl člověk mrtev a tak sám strach zaniknul...